Jazz Big Band`75

Bydgoszcz Big Band Festiwal


Historia

Początki działalności "Jazz Big Bandu 75" sięgają roku 1975, kiedy to w pracowni instrumentalnej nowopowstałego Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy została utworzona orkiestra dęta. Założycielem i wieloletnim dyrygentem zespołu był Jerzy Rawicki. Początkowo nazw big band i orkiestra używano zamiennie. Było to spowodowane m.in. tym, iż skład sekcji instrumentów w zespole na przestrzeni lat ewoluował. Bywały okresy, w których w orkiestrze mocno były reprezentowane sekcje: sakshornów (alty, tenory, barytony, basy), waltorni, trąbek i kornetów, ale muzycy byli bardzo młodzi i niedoświadczeni. Wykonywany wówczas repertuar nie wykraczał poza utwory aranżowane na amatorską orkiestrę dętą.

Z czasem z dużego składu wyodrębnił się mniejszy. Stanowili go młodzi muzycy posiadający wyższe umiejętności gry na instrumencie, m.in. uczniowie bydgoskiego Zespołu Szkół Muzycznych oraz studenci Instytutu Wychowania Muzycznego WSP i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W repertuarze pojawiają się utwory określane wówczas mianem muzyki rozrywkowej z elementami jazzu. W miarę upływu czasu oraz rozwoju zespołu, nutoteka wzbogaca się o coraz ciekawsze i trudniejsze utwory muzyki swingowej i nie tylko.

JBB’75 regularnie koncertuje, bierze udział w festiwalach i przeglądach krajowych (m.in. na Bydgoskich Impresjach Muzycznych, Nowy Tomyśl) i zagranicznych (Paryż, Neerpelt, Arolsen, Kassel, Bochum, Mannheim, Belfort) a także uświetnia swoimi występami imprezy okolicznościowe i inne uroczystości.

Podjęta w roku 2000 współpraca z wykładowcami z Akademii Muzycznej w Katowicach skutkuje w następnych latach organizowaniem warsztatów big bandowych podczas Bydgoskich Impresji Muzycznych. Warsztaty wywierają duży wpływ na podniesienie poziomu artystycznego big bandu, zarówno w sferze rozwoju poszczególnych muzyków instrumentalistów, jak i umiejętności gry zespołowej. Do pracy w roli wykładowców na warsztatach udało się pozyskać tak uznanych i wybitnych muzyków jak: Andrzej Zubek (Akademia Muzyczna w Katowicach, Akademia Muzyczna w Bydgoszczy - bandleader), Józef Eliasz (Stowarzyszenie Jazzowe Eljazz – bandleader, drums), Wojciech Staroniewicz (sax), Jerzy Główczewski (sax), Waldemar Szymański (trpt). Podczas warsztatów młodzież doskonali swoją technikę gry na instrumencie, poznaje nowe aranżacje znanych już standardów jazzowych, poznaje nowy repertuar przygotowując się tym samym do zaprezentowania się szerszej publiczności.

W tym samym okresie zespół współpracuje z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, biorąc udział w zajęciach, egzaminach oraz recitalach dyplomowych studentów AM, kształcących się na kierunku ze specjalnością – prowadzenie zespołów muzyki rozrywkowej. Współpraca ze Stowarzyszeniem Jazzowym „Eljazz” owocuje koncertami zespołu na gościnnej scenie klubu jazzowego „Eljazz” w Bydgoszczy, a także udziałem niektórych muzyków w próbach i koncertach „Eljazz Big Band”.

JAZZ BIG BAND ’75 koncertował z takimi uznanymi muzykami jazzowały jak: Anna Serafińska (voc), Maciej Sikała (ts), Piotr Biskupski (dr), Marcin Gawdzis (trp), Zbigniew Wrombel (b).

Do ważniejszych osiągnięć Jazz Big Bandu’75 zaliczyć można:

Od 2004r., obok Jazz Big Bandu’75, działa w Pałacu Młodzieży JUNIOR JAZZ BIG BAND ’75 – zespół, który powstał z inicjatywy Leszka Gozdka, a obecnie prowadzony jest przez Piotra Dąbrowskiego. Pierwszy raz zespół wystąpił podczas obchodów 30-lecia "Jazz Big Bandu 75". Brał też udział w Festiwalu w Nowym Tomyślu, w audycjach i koncertach organizowanych przez Filharmonie Pomorską w Bydgoszczy, a także w Festiwalu Muzycznym w Patras (Grecja) w 2006 roku. Zespół licznie koncertuje w mieście Bydgoszczy uświetniając muzycznie wiele imprez artystycznych i okazjonalnych.

Osiągnięcia Junior JBB’75 to:

W pałacowych big bandach grało wielu uznanych dzisiaj muzyków jazzowych m.in.: Krzysztof Herdzin, Piotr Olszewski, Marcin Jahr i inni (zapraszam do zakładki Muzycy).

Prowadzący Jazz Big Band’75 od początku jego istnienia:

Prowadzący Junior Jazz Big Band’75:

Obecnie zespół nadal prężnie działa koncertując w mieście Bydgoszczy i regionie. Potwierdzeniem wysokiego poziomu zespołu oraz znaczącej roli, jaką pełnimy, zespołowi została przyznana w 2014 roku przez Urząd Miasta Bydgoszczy Kulturalna Marka Oświatowa.
 Także w 2014 r. Jazz Big Band ’75 zdobył po raz pierwszy GRAND PRIX podczas XIX Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu.
26 kwietnia 2015 odbył się Jubileuszowy koncert z okazji 40-lecia istnienia zespołu. Licznie zgromadzona publiczność, w tym dawniej grający muzycy w zespole, mieli okazję posłuchać dwóch pałacowych big bandów z gościnnym udziałem wybitnej polskiej wokalistki - Krystyny Prońko.
JAZZ BIG BAND ’75 koncertował do tej pory z takimi uznanymi muzykami jazzowały jak: Anna Serafińska (voc), Maciej Sikała (ts), Piotr Biskupski (dr), Marcin Gawdzis (trp), Zbigniew Wrombel (b), Krystyna Prońko (voc) , Wojciech Staroniewicz (ts).
Do ważniejszych osiągnięć Jazz Big Bandu’75 zaliczyć można:

 

 

Jazz Big Band'75, Junior Jazz Big Band'75                                                                                                                            aktualizacja: 22-09-2015